Základné informácie
Výchovné a kariérové poradenstvo
Výchovné a kariérové poradenstvo v škole poskytuje
výchovná a kariérová poradkyňa,
Ing. Katarína Šalamúnová,
v kabinete výchovnej poradkyne vo štvrtok 8:00-15:00
na základe platnej legislativy, a to najmä podľa:
- Zákona č. 245 / 2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon),
- Zákona č. 317 / 2009 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch,
- Vyhlášky MŠ SR č. 325 / 2008 Z. z. o školských zariadeniach výchovného poradenstva a prevencie,
- Vyhlášky MŠVVaŠ SR č. 437 / 2009 Z. z., ktorou sa ustanovujú kvalifikačné predpoklady a osobitné kvalifikačné požiadavky pre jednotlivé kategórie pedagogických a odborných zamestnancov.
- Pokynu ministra č.39/2017-Príloha č.21
Výchovná poradkyňa zabezpečuje poradenstvo v oblasti výchovy a vzdelávania žiakom, ich zákonným zástupcom a pedagogickým zamestnancom škôl formou informačných, koordinačných, konzultačných, metodických a iných súvisiacich činností. Súčasne sprostredkúva odbornú terapeuticko-výchovnú činnosť a výchovno-poradenskú činnosť podľa potrieb žiaka.
Konzultačné hodiny:
štvrtok: 8.00 - 15.00 (v ostatné dni len po vyučovaní a po predchádzajúcom dohovore) v kabinete výchovnej poradkyne na 1. poschodí, č. d. 35.
Náplň práce výchovnej poradkyne:
- v spolupráci s učiteľmi, najmä triednymi, vyhľadáva žiakov s problémami vo výchove a vývine osobnosti,
- zabezpečuje pre nich výchovné, vzdelávacie a výchovno-poradenské aktivity v spolupráci so špeciálnymi pedagógmi a koordinátorkou prevencie,
- podľa potreby im sprostredkúva psychologické a iné odborné služby a starostlivosť,
- poskytuje konzultácie žiakom a ich zákonným zástupcom, ako aj pedagogickým zamestnancom školy pri riešení výchovných, vzdelávacích a sociálnych problémov a profesijnej orientácii,
- vedie potrebnú evidenciu v spolupráci so školskou špeciálnou pedagogičkou o integrovaných žiakoch, žiakoch so špeciálnymi výchovno-vyučovacími potrebami, o nadaných a problémových žiakoch, o žiakoch ťažko zdravotne postihnutých, príp. o žiakoch zo sociálne znevýhodneného prostredia,
- informuje ich o možnostiach štúdia na stredných školách a pri voľbe povolania,
- pomáha žiakom a rodičom pri profesijnej orientácii, voľbe štúdia,
- zabezpečuje potrebnú agendu v súvislosti s profesijnou orientáciou,
- spracúva informácie súvisiace s touto agendou, najmä formou elektronického programu Proforient a odosiela v určených termínoch informácie na ďalšie spracovanie do školského výpočtového strediska (ŠVS),
- vyhotovuje prihlášky a zápisné lístky žiakov na stredné školy,
- spracúva štatistiku spojenú s touto agendou pre potreby školy, výpočtového strediska, zriaďovateľa a pod.,
- spracúva podklady pre Testovanie 5 žiakov piateho ročníka a Testovanie 9 žiakov deviatych tried a súvisiacu agendu,
- odosiela podklady pre Testovanie 5 a Testovanie 9 v určených termínoch do ŠVS a NÚCEM,
- aktívne sa zúčastňuje na pracovných poradách, seminároch a školeniach, organizovaných pre výchovných poradcov,
- na pedagogických radách informuje pedagogických zamestnancov školy o výchovno-poradenských aktivitách a svojej práci, ako aj o opatreniach potrebných pre riešenie problémov žiakov,
- je zapojená do Národného projektu Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie v rámci operačného programu Európskeho sociálneho fondu EÚ Vzdelávanie, s názvom: Komplexný poradenský systém prevencie a ovplyvňovania sociálno-patologických javov v školskom prostredí – KOMPOSYT a COMDI.
Prihláška na štúdium na stredné školy a podmienky prijímacieho konania
Podľa § 63 Zákona č. 245/2008 Z.z. (Školský zákon) podáva zákonný zástupca prihlášku na štúdium v SŠ riaditeľke ZŠ. Podrobné znenie je na webovej stránke uvedenej nižšie:
Výchovná poradkyňa (VP) vypĺňa prihlášky v elektronickom programe ŠVS – PROFORIENT, z ktorého ich aj tlačí. Ak majú zákonní zástupcovia (ZZ)záujem o komplexné spracovanie prihlášok, zápisných lístkov (ZL), overovania kópií diplomov a potvrdení prihlášok ošetrujúcimi lekárkami , čiže spracovanie celej agendy a administratívy súvisiacej s prijímacím konaním, musia sa riadiť harmonogramom prijímacích skúšok, ktorý vypracúva VP tak, aby popri vyučovacej povinnosti zvládala takéto hromadné spracovávanie a teda bezpodmienečne dodržiavať jej termíny. Inak nie je možné zabezpečiť takúto formu a vlastne veľkú pomoc ZZ, pretože VP má iba jednu povinnosť – vyplniť a vytlačiť prihlášky a ZL. Všetky ostatné úkony si v zmysle zákona zabezpečujú ZZ sami.
VP má na svoju činnosť vyhradené iba 5 vyučovacích hodín týždenne, mimo svojej základnej práce učiteľky, a môže ju teda vykonávať iba mimo vlastnej vyučovacej povinnosti.
TERMÍNY PODANIA PRIHLÁŠOK NA SŠ a ďalšie informácie
budú aktuálne dopĺňané.
POZNÁMKA k diplomom zo súťaží, resp. potvrdeniam:
- Treba sledovať webové stránky SŠ, či v rámci prijímacích kritérií žiakom bodujú aj umiestnenia v predmetových súťažiach, resp. aj iné mimoškolské aktivity. Ak áno, je potrebné priniesť v deň podpisovania prihlášok aj kópie diplomov, resp. potvrdení. V prípade, že chce Ž priložiť kópie diplomov k obidvom prihláškam, priniesť dvojmo. Ak len k jednej prihláške, treba na zadnú stranu kópie napísať názov SŠ / odboru. V prípade diplomov za kolektívne súťaže, na ktorých nie sú uvedené mená Ž, napísať meno a triedu na zadnú stranu kópie.
- Ak SŠ nebodujú Ž tieto aktivity, ich kópie k prihláškam sa neprikladajú.
LEGENDA:
RŠ – riaditeľka školy
SL – sprievodné listy
SŠ – stredná škola
VP – výchovná poradkyňa
ZL – zápisné lístky
ZZ – zákonný zástupca
Ž - žiak
OL - ošetrujúca lekárka