- Úvod
- Národný projekt edIT2
- Recyklohry
- Planéta vedomostí
- Elektronizácia vzdelávania
- Škola na dotyk
- E-testovanie
- Moderné vzdelávanie
- Projekt INPP
- Mladí reportéri
- Viac ako peniaze
- Cesta k úspechu
- Experimentovanie po nemecky
- Projekt sebadôvery
- Fenomény sveta
- IT Akadémia
- Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov
- Spolu múdrejší
- Letná škola
- Spolu múdrejší 3
- Obstaranie vybavenia odborných učební a knižnice
- O2 Akadémia M.Tótha
- POP 3
- Plán Obnovy
- Tréneri v škole
- Zelené oči
Fenomény sveta
Žiaci si vyskúšajú zážitkové vyučovanie
Naša škola – ZŠ Mládežnícka Púchov, sa stala nedávno súčasťou inovatívneho vzdelávacieho projektu Expedícia Fenomény sveta. Budeme tak jedna z prvých škôl na Slovensku, ktorá začne využívať úplne nové vzdelávacie materiály určené na medzipredmetovú výučbu. Ide o profesionálne pripravené vzdelávacie materiály, ktoré sú zhotovené tak, aby ich učitelia mohli okamžite použiť v triede.
O čo ide pri medzipredmetovej výučbe? Je to jeden z najmodernejších spôsobov výučby. Aplikujú ho napríklad vo Fínsku, krajine s jedným z najlepších vzdelávacích systémov na svete. Pri takejto výučbe žiaci nezískavajú informácie izolovane, v rámci jednotlivých školských predmetov, ale podľa zvolenej témy. Takto získajú poznatky a vedomosti v súvislostiach, ucelene, čo je presne to, akým spôsobom by mali nazerať na problémy a ich riešenie aj neskôr v bežnom živote.
Samozrejme to neznamená, že na škole končíme s tradičnou výučbou. Naopak, projekt je doplnkom a šancou vyskúšať si výučbu inak. Organizátori projektu ponúkli všetkým zúčastneným školám v projekte širokú škálu možností, ako vzdelávacie materiály aplikovať. Školy si samé vyberú, či pôjde o zaradenie do vyučovania bežných predmetov, blokové vyučovanie alebo napríklad týždeň tematického vyučovania. My sme sa rozhodli pre zaradenie do predmetov fyzika a chémia.
Ako už názov projektu Expedícia Fenomény sveta napovedá, pôjde o vzdelávaciu expedíciu, počas ktorej žiaci spoznávajú jednu z tém, ktorá formuje svet okolo nás. Momentálne Fenomény sveta tvoria témy: voda, vzduch, slnko, kultúra a komunikácia, pričom my sme si ako prvú vybrali práve tému voda.
Od organizátorov projektu, neziskovej organizácie EDULAB sme bezplatne získali kompletne spracované vzdelávacie materiály v digitálnej aj tlačenej podobe. O ich kvalite svedčí aj to, že využívajú aj vzdelávacie videá od britskej televízie BBC, ktoré patria medzi najkvalitnejšie na svete. Silnou stránkou materiálov je, že deti budú vedomosti objavovať formou expedície, teda atraktívne putovať za poznaním. Pôjde teda o zážitkové vzdelávanie, ktoré žiakom našej školy sprostredkuje tému ich vlastnou skúsenosťou. Navyše, žiaci získajú zručnosti potrebné pre život, ako tímová spolupráca, čítanie a počúvanie s porozumením, či kritické myslenie.
Od 1. septembra 2019 sme sa rozhodli zaviesť Fenomény sveta ako predmet pre žiakov deviateho ročníka.
Katarína Šalamúnová, učiteľka chémie, koordinátorka projektu na škole
Základná škola Mládežnícka 1434/16, Púchov 020 01