- Úvod
- Národný projekt edIT2
- Recyklohry
- Planéta vedomostí
- Elektronizácia vzdelávania
- Škola na dotyk
- E-testovanie
- Moderné vzdelávanie
- Projekt INPP
- Mladí reportéri
- Viac ako peniaze
- Cesta k úspechu
- Experimentovanie po nemecky
- Projekt sebadôvery
- Fenomény sveta
- IT Akadémia
- Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov
- Spolu múdrejší
- Letná škola
- Spolu múdrejší 3
- Obstaranie vybavenia odborných učební a knižnice
- O2 Akadémia M.Tótha
- POP 3
- Plán Obnovy
- Tréneri v škole
- Zelené oči
Škola na dotyk
Sme jedna z desiatich škôl zo všetkých regiónov Slovenska, ktorá testuje v praxi vyučovanie s tabletami a dotykovými displejmi. Žiaci sa na tabletoch učia tvoriť rôzne materiály a prezentácie. Toto moderné vyučovanie je kreatívne a celkovo zmení spôsob výučby a domácej prípravy. Projekt pripravila nezisková organizácia EDULAB v spolupráci so spoločnosťou SAMSUNG.
Dotykové technológie sa v školskom prostredí testujú po celom svete. Učitelia a žiaci našej školy dostali v šk.roku 2013/14 možnosť overiť si potenciál dotykových technológií v doteraz najvӓčšom slovenskom projekte svojho druhu s príznačným názvom „Škola na dotyk“.
Na začiatku boli nové tablety Galaxy Note 10.1, ktoré majú špeciálnu dotykovú vrstvu, na ktorú sa dá písať perom alebo prstom. Trieda vybavená dotykovým displejom s funkciou PC, interaktívnej tabule so špeciálnym softvérom, ktorý umožňuje zdielanie tabletov a obrazovky. Prostredie triedy oživil nový nábytok, ktorý umožňuje flexibilné usporiadanie ako na frontálne vyučovanie, tak na skupinovú prácu.
S minimálnymi skúsenosťami s dotykovými technológiami ale o to s vӓčším nadšením sme sa pustili do prvej fázy projektu :
- Učitelia vytvárali videoblogy, didaktické materiály, ktoré umožnili zdielať na stránke www.tuul.sk a slúžia ako inšpirácia pre ostatných kolegov
- Žiaci pripravovali projekty, pri ktorých používali tablety na dokumentáciu, spracovanie a prezentáciu. Projekty sme realizovali nielen v škole, ale aj mimo školy v prírode, na exkurziách
- V rámci kreatívnych dielní žiaci objavovali, ako sa dá tablet použiť nielen na hranie
Všetky materiály vytvorené učiteľmi a žiakmi našej školy a ostatných škôl zapojených do projektu sú uverejnené na stránke projektu www.skolanadotyk.sk
Vyvrcholením prvej fázy projektu bola konferencia „Škola na dotyk live I“, ktorá sa konala v júni 2014. Na konferencii sme spolu s ostatnými školami zapojenými do projektu prezentovali naše aktivity a skúsenosti so začlenením dotykových technológií do vyučovacieho procesu. Pre veľký záujem pedagogickej verejnosti sa 16.10 2014 konala v Poprade konferencia „Škola na dotyk live II“,na ktorej sme dostali tiež priestor na prezentáciu.
Uvedomujeme si, že technológie sú len prostriedkom. Bez kvalitných vzdelávacích materiálov, metodiky, vhodných aplikácií a vhodne zvolených aktivít by sa ich význam míňal účinku – urobiť vzdelávanie pútavejším, kreativnejším a splniť hlavný cieľ vzdelávania – pripraviť žiaka na jeho budúcu profesiu.
Dnes sme na začiatku druhej fázy projektu, svoje aktivity sme rozšírili aj na záujmovú činnosť . Na škole bude v šk.roku 2014/15 pracovať záujmový krúžok, v rámci ktorého budú žiaci využívať dotykové technológie pri aktivitách prírodovedného charakteru s enviromentálnym zameraním.
Aj keď naše skúsenosti sú vzhľadom na rozsah projektu a vývoj v tejto oblasti „začiatočnícke“ a bol to pre nás krok do neznáma, bol určite zmysluplný a produktívny.
Malá ukážka našich aktivít... http://www.youtube.com/watch?v=OSL43-7oJbY
www.youtube.com/watch?v=flKqnKMDFQ0
Kontakty
- Koordinátorka
- Ing. Gabriela Marečková
Konferencia
Dňa 16.10. 2014 sa v Poprade uskutočnila za účasti ministra školstva Petra Pellegriniho v poradí už druhá konferencia - Škola na dotyk LIVE 2, ktorej organizátormi sú nezisková organizácia Edulab a spoločnosť Samsung, venovaná tabletom a ich využitiu v škole. V hlavnom programe konferencie vystúpili so svojimi príspevkami učitelia z desiatich pilotných škôl, ktoré sa podieľajú na projekte „Škola na dotyk“, aby sa podelili so širokou učiteľskou verejnosťou o svoje skúsenosti so zavádzaním dotykových technológií do vyučovacieho procesu. Za našu školu sa o svoje skúsenosti podelili kolegyne A.Aradská a G.Marečková v príspevku – „Tradične a predsa po novom“.