- Úvod
- Národný projekt edIT2
- Recyklohry
- Planéta vedomostí
- Elektronizácia vzdelávania
- Škola na dotyk
- E-testovanie
- Moderné vzdelávanie
- Projekt INPP
- Mladí reportéri
- Viac ako peniaze
- Cesta k úspechu
- Experimentovanie po nemecky
- Projekt sebadôvery
- Fenomény sveta
- IT Akadémia
- Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov
- Spolu múdrejší
- Letná škola
- Spolu múdrejší 3
- Obstaranie vybavenia odborných učební a knižnice
- O2 Akadémia M.Tótha
- POP 3
- Plán Obnovy
- Tréneri v škole
- Zelené oči
Projekt INPP
Základné informácie
Školský program INPP pomáha deťom prostredníctvom jednoduchých špecifických telesných cvičení (cvičí sa 10 minút denne, každý deň počas 1 školského roka , v triede , pod dohľadom špeciálneho pedagóga) rozvíjať motorické zručnosti, ktoré sú nevyhnutným predpokladom pre zvládanie nárokov školy.
Všetky aktivity spojené s učením sú taktiež spojené s motorikou a zmyslovým vnímaním. Písanie si vyžaduje dobrú koordináciu oka a ruky. Čítanie vyžaduje plynulé pohyby očí. Matematika spolu s ďalšími predmetmi vyžaduje dobrú orientáciu v priestore a senzorickú integráciu na veľmi dobrej úrovni. Program je zostavený tak, aby ho bolo možné aplikovať na väčšie skupiny detí.
Školský program INPP napomáha prostredníctvom cvičenia rozvíjať motoriku, koordináciu a rovnováhu detí, v dôsledku čoho sa zvyšuje koncentrácia, zmierňuje sa ich vnútorný nepokoj, miznú, alebo sa zmierňujú ťažkosti pri písaní, čítaní, či opisovaní textu. Zlepšuje sa taktiež priestorová orientácia i organizačné schopnosti. Z celkového hľadiska deti začnú viac prejavovať svoj potenciál a ich výkon a výsledky v škole sa významne zlepšia!
Koordinátorka projektu na našej škole: Mgr. Anna Boleková
Hodnotenie priebežných výsledkov projektu
Program (metóda) INPP sa ľahko aplikuje v školskom prostredí, pretože nepotrebuje žiadne zvláštne podmienky a prostriedky. Stačí čistá podlaha triedy či telocvične alebo veľký koberec či podložka pod každé dieťa. Cvičí sa denne, cca 10 minút, 5 dní v týždni, 9-12 mesiacov. Ide o bloky cvikov, slúžiacich na zdokonaľovanie rovnováhy a koordinácie.
Aplikuje sa vtedy, keď:
- dieťa má problémy s pozornosťou
- ťažko zvláda sedieť pokojne a správať sa ticho
- má slabšiu koordináciu (je nemotorné) a má ťažkosti plniť úlohy a požiadavky na telesnej výchove v školskom prostredí;
- má ťažkosti s rovnováhou (napr. ťažko sa učí bicyklovať);
- ťažko sa učí plávať
- trpí tzv. morskou chorobou – kinetózou;
- má ťažkosti s matematikou, písaním, čítaním, odčítaním času z ručičkových hodín;
- môže mať ťažkosti s rozprávaním (obsah toho, čo chce povedať) a artikuláciou
- má slabú koordináciu oko-ruka (napríklad prepisovanie textu alebo prekresľovanie z predlohy, prepisovanie z tabule);
- môže mať tzv. nevyhranenú lateralitu.
Školský pohybový program INPP sa bežne nazýva aj metóda INPP. Názov nesie podľa inštitútu, kde bol zostavený - Inštitútu neurofyziologickej psychológie (The Institute for Neuro-Physiological Psychology - INPP) v Chesteri (Veľká Británia). Inštitút sa venuje výskumu vplyvu dysfunkcií centrálnej nervovej sústavy na učenie a emocionálne správanie, pripravuje tiež podklady na meranie a efektívne liečenie pomocou telesných cvičení. V mnohých štátoch – najmä Európa, Amerika- sa metóda aplikuje už niekoľko rokov. V materských a základných školách na Slovensku približne od roku 2010.
INPP je program stimulačno-inhibičný, založený na sériách pohybov, ktoré normálne sa vyvíjajúce dieťa robí v prvom roku života, čiže ide o zdokonaľovanie rovnováhy a koordinácie. INPP cvičenia prenesú deti na úplný začiatok učenia sa rovnováhy.
Každodenné cvičenie začína zahriatím organizmu (beh na mieste, pohybovanie rukami a nohami, beh okolo miestnosti a podobne). Všetky cvičenia, až na jeden, prebiehajú sa zemi v ležme (na chrbte či bruchu) a musia sa vykonávať čo najpomalšie. Deti sa pri nich vôbec zbytočne nevyčerpávajú.
Odborníci odporúčajú tento pohybový program aplikovať do prostredia školského, predovšetkým do škôl materských a základných. Cvičenia sú skupinové alebo sa môže zapojiť celá trieda, nie individuálne.
Keďže ide o metódu neinvazívnu a absolútne neškodnú, zúčastniť sa jej môžu aj deti, ktoré problémy nemajú. V tom prípade sa cvičenia vnímajú ako vyslovene cvičenia telesné, na posilnenie koordinačných schopností.
Vyhodnotenie vstupnej a záverečnej diagnostiky:
Vstupné i záverečné testy boli zamerané:
- na hrubú svalovú koordináciu, rovnováhu a reflexy
- na vizuálnu percepciu a vizuomotorickú integráciu.
Batérie testov na hrubú svalovú koordináciu, rovnováhu a reflexy obsahujú 12 položiek, batérie testov pre vizuálnu percepciu a vizuomotorickú integráciu 6 položiek.
Pre obe batérie testov platí bodovanie od 0 do 4. 0 predstavuje dokonale zvládnutý pohyb, výkon a pod bod 4 naopak – dieťa padá, úlohu vôbec nezvláda.
Vstupného testovania sa zúčastnilo 20 detí. Pri vstupnom testovaní 17 detí dosahovalo hodnotu prevažne 2-3 body, 3 deti prevažne 0-1 (v oboch druhoch testov).
Pri záverečnom testovaní 15 detí dosahovalo hodnotu prevažne 1-2, 2 deti 1, 2 deti 0, jedno dieťa nebolo pre chorobu testované.
Výrazné zlepšenie techniky čítania nastalo u 2 detí.
Uvedená metóda sa na našej škole aplikovala dva roky. Nielen výsledky testovania ale i celkové správanie detí a ich činnosť na vyučovaní vykazujú podstatné zmeny. Deti sú sústredenejšie, motoricky zdatnejšie. Tým sa zlepšila aj technika čítania. Pohyb a čítanie sú prepojené.Viditeľné výsledky tohto projektu nás vedú k jeho pokračovaniu v budúcom školskom roku, pričom sa zvažuje aj s jeho rozšírením do ďalších tried. Samozrejme k tomu je potrebný súhlas rodičov, ochota učiteľov pracovať naviac a pomoc zo strany pedagogicko- psychologickej poradne, ktorá je odborným garantom projektu.Koordinátorka projektu Mgr. Anna Boleková, november 2015